Site Loader

Mało jest takich książek, które faktycznie mogą czytać dorośli i dzieci. Czasem podczas czytania bajek z wielką przyjemnością powracamy do historii, jakie są nam doskonale znane z naszych czasów młodości. Wiele osób na pewno ma jeszcze żywo przed oczami to, jak rodzice czytali im bajki. Teraz ta rola przeszła na nas. Tylko, że nasze dzieci mają już innych bohaterów w większości. Chociaż kilku “starych” bohaterów również przewija się w ich książeczkach. Niewiele jest z kolei takich książek, które zaciekawią tak samo osobę dorosłą (nawet, jeżeli nie ma dziecka), jak również dzieci i młodzież. Na pewno taką książką jest “Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach” autorstwa Tor Åge Bringsværd.

Przyjaciel człowieka

Gdyby spojrzeć w przeszłość, to wydaje się, że pies jest stworzeniem, które jest zawsze obecne przy człowieku. Może nie jesteśmy świadomi tego, czy pies był obecny w raju z Adamem i Ewą, ale w późniejszych latach pies bardzo często pojawia się na kartach historii. W końcu to pies pomagał człowiekowi polować na zwierzynę. Do dzisiaj, to właśnie pies jest obecny w wielu domach – nie tylko w Polsce. Wiernie towarzyszy człowiekowi i zawsze go broni. Tym razem Tor Åge Bringsværd postanowił stworzyć książkę o psach, które znane są z kart historii. To niezwykła opowieść, której nikt w żaden sposób się jeszcze nie spodziewał. Znaleźć tu można różne – znane i mniej znane psy, które odgrywają bardzo ważną rolę w dziejach ludzkości.

Prawda i legenda

Tor Åge Bringsværd pisze zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest norweskim pisarzem, dramaturgiem, redaktorem i tłumaczem. Najbardziej znany jest z twórczości fantastycznej. Tym razem swoją książkę opiera na prawdach, doskonale nam znanych, jak również swoją wiedzę opiera na legendach, jakie znane są wśród niektórych ludzi. Mamy więc tutaj historie ludów Afryki czy Inuitów. Do tego jest tu historia o psie, który został królem. Właściwie to należałoby wspomnieć, że jest to cała saga, która zawiera czasem dramatyczne fakty. Jakie mamy tu jeszcze psy? Wszystkie! Nawet psy niebiańskie. Chyba nikt nie spodziewa się tego, ze historia psa może być czymś tak fascynującym. Jeżeli ktoś ma w domu psa, to koniecznie powinien poznać wyjątkową historie tego stworzenia. Nawet, jeżeli ktoś w domu nie ma psa, to i tak powinien sprawdzić, czego można dowiedzieć się o tych niezwykłych stworzeniach. Dzięki temu być może docenimy bardziej obecność naszych psich przyjaciół przy swoim boku.

zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Post Author: Wioletta